Technologické firmy v ČR ještě posílí

Plánovaná obří investice amerického výrobce čipů onsemi pomůže do Česka přitáhnout i další investory z technologických oborů. Už nyní je země preferovanou destinací pro evropské i americké firmy, které zde zakládají svá centra výzkumu a vývoje, inovací či digitalizace. Důvodem je dle nedávného průzkumu ABSL zejména bezpečí a stabilita země a kvalita života, která dokáže přilákat talentované pracovníky z celého světa. Rozhodnutí onsemi je podle asociace ABSL důkazem rostoucí důvěry mezinárodních investorů v Českou republiku. Jen letos dle jejích předpokladů na trh vstoupí nová desítka hráčů, což dále posílí transformaci české ekonomiky a přinese do země řadu kvalifikovaných pracovních míst.

„V posledních dvou letech jsme v ČR zaznamenali výrazný nárůst počtu nových investic v oblasti technologií a digitálních podnikových služeb. Je zřejmé, že si Česko vybudovalo silnou pověst bezpečné, stabilní a odolné země, která umí přilákat nové globální investory. Za poslední dobu lze jmenovat například společnosti Kenvue, Sandoz či Asahi, které zde otevřely svá inovační a digitální centra. Věříme, že investice onsemi atraktivitu České republiky ještě zvýrazní,“ říká Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL.

Investice onsemi totiž může zemi zajistit schopnost vyrábět kriticky důležité a energeticky účinné čipy, které jsou velmi důležité mimo jiné pro rozvoj umělé inteligence. Ta hraje v inovačních snahách v oboru zcela klíčovou roli. A dokazují to i čísla – 22 % center již umělou inteligenci využívá a 78 % ji testuje nebo ji má nasazenou v pilotním provozu. Centra, která technologii umělé inteligence využívají v širším měřítku přitom rostou dvojnásobným tempem než je oborový průměr.

„Věříme, že investice onsemi podpoří transformaci České republiky v zemi kvalifikované práce s vysokou přidanou hodnotou. Nás obor vytvoří ročně 20 tisíc nových kvalifikovaných pracovních míst ročně a nyní očekáváme značnou akceleraci. Jsme rádi, že nás Czechinvest a česká vláda podporují jasnou strategií, jak na tyto skvělé nové pozice přilákat mezinárodní talenty z celého světa, nově například umožněním volného přístupu na pracovní trh občanům 9 zemí, a sice USA, Austrálie, Japonska, Izraele, Kanady, Nového Zélandu, Jižní Koreje, Singapuru a Velké Británie,“ dodává Jonathan Appleton.