U kterých stanic metra jsou nejlevnější a nejdražší kanceláře?

Společnost Colliers, která patří ke špičce v poskytování diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, připravila unikátní cenovou mapu kancelářských ploch v Praze. Mapa napovídá, že za nejvyšší dosahované nájemné se kanceláře pronajímají na centrálně položených stanicích metra, jako je Muzeum či Náměstí Republiky, nejnižší nájemné je pak v okolí stanic Petřiny či Náměstí Míru.

Okolí stanic pražského metra představuje pro výstavbu nových kanceláří ideální lokalitu. Zajišťuje totiž skvělou dopravní dostupnost a nabízí širokou škálu služeb a občanské vybavenosti. „Jde o aspekty, které lidé často zvažují při rozhodování o přijetí pracovní nabídky. Nechtějí cestou do práce trávit moc času, proto je důležité, aby kanceláře nebyly dál než 10 minut pěší chůze od stanice metra,“ komentuje Jana Vlková, ředitelka oddělení Workplace Advisory a Office Agency ve společnosti Colliers.

Petřiny nejlevnější lokalitou

Cenová mapa přehledně ukazuje ceny obvyklých nájmů kancelářských ploch ve městě. Jde tedy o velmi jednoduchý nástroj pro srovnání finančních podmínek kanceláří mezi lokalitami. Z mapy vyplývá, že nejdražší kanceláře se aktuálně nachází u stanic Muzeum a Náměstí Republiky (26,50 až 27,00 EUR za m2 za měsíc), nejlevnější v okolí stanic Petřiny (10,50 EUR za m2 za měsíc) a Náměstí Míru a Radlická (12 EUR za m2 za měsíc), kde dlouho nevznikl žádný nový development, který by nájmy posouval výše. Nejdůležitější tedy není vzdálenost od centra města, ale kvalita a vybavenost dané lokality.

Nový potenciál v okolí metra D

Protože development kanceláří směřuje v Praze především ke stanicím metra, lze nové zajímavé projekty brzy očekávat i v okolí nových deseti stanic metra linky D, které jsou aktuálně ve výstavbě. Během několika let tu vznikne nejen více než 6000 nových bytů, ale i vyšší desítky tisíc metrů čtverečních moderních kanceláří. „I když první souprava metra by po nové lince měla vyjet až v roce 2029, již nyní existují plány na kancelářské budovy kolem některých budoucích stanic. Jednou z největších kancelářských lokalit by měla být stanice Nové Dvory. Očekáváme ale, že ceny v těchto lokalitách budou muset respektovat úroveň v zavedených kancelářských trzích. Tlak trhu na přidanou hodnotu v podobě inovativních a udržitelných budov s různorodou občanskou vybaveností bude ale posouvat nájmy vzhůru všude, podle toho, jak se budou vyvíjet náklady financování, stavbu a materiály,“ komentuje Josef Stanko, senior analytik ze společnosti Colliers. Dobrý potenciál z hlediska dostupných lokalit v blízkosti stanic metra dle něj nenabízí jen plánovaná linka D, ale také řada stávajících stanic, jako například Hradčanská, Opatov, Želivského nebo Pražského povstání, a to v podobě přestavby stávajících objektů.