Dvanáct významných společností působících v České republice v segmentu sdílených podnikových služeb se stalo novými členy asociace ABSL, která sdružuje firmy podnikající v tomto sektoru a pomáhá jim sdílet zkušenosti a know how, hájit jejich zájmy, růst a vytvářet lepší podnikatelské prostředí.
Noví členové pochází z velké části z farmaceutického průmyslu (například Edwards Lifesciences, Covidien či Pfizer), ale také z oboru logistiky (například Panalpina) či digitálních technologií (například Sony či Blue-Infinity). Jedná se o nadnárodní společnosti, které se rozhodly do Česka situovat některé své agendy, například finanční a účetní operace, personalistiku, zákaznický servis či technickou podporu. Ke členské základně ABSL přibyly nově i společnosti, které svůj vstup na český trh teprve aktivně chystají a právě spolupráce s ABSL jim přináší cennou podporu a řadu užitečných informací. Jedná se například o společnosti CDK Global či Jarden BSG.
„Naše stávající členy podporujeme celou řadou aktivit. Na prvním místě jde o detailní průzkumy českého trhu z pohledu lidských zdrojů, jejich vzdělání, mezd a preferencí, z pohledu možností realitního trhu, infrastruktury či konkurence,“ uvedl Jonathan Appleton, výkonný ředitel asociace ABSL a dodal: „Pro naše členy pořádáme také celou řadu networkingových, vzdělávacích i společenských akcí, aby společně mohli sdílet své zkušenosti. Důležitá je pro celý sektor i propagace sdílených podnikových služeb jako takových, a to nejen směrem k potenciálním zaměstnancům a zákazníkům, ale i směrem k univerzitám a vládním organizacím. Snažíme se, aby sdílené podnikové služby nebyly vnímané jako nekvalifikovaná práce telefonistů v kontaktním centru. Opak je totiž pravdou – v centrech se vykonává kvalifikovaná práce, při níž jsou důležité jak expertní znalosti, tak i velmi dobrá jazyková vybavenost. Dle našich statistik má až 73 % zaměstnanců center podnikových služeb vysokoškolské vzdělání.“
Společnosti, které teprve zvažují příchod do České republiky pak využívají benefitů členství v ABSL především při průzkumu trhu a vyhodnocování vlastních možností a příležitostí. Růst samotné asociace tak jen dokazuje skutečnost, že Česká republika představuje pro sdílené podnikové služby ideální trh. Je to dáno nejen kulturní blízkostí k zemím západní Evropy, odkud se rekrutuje největší počet společností a jejich zákazníků, ale i dostatkem kvalifikované pracovní síly, stabilní politikou, legislativou i ekonomikou a v neposlední řadě velmi dobrou polohou a infrastrukturou. Z tohoto důvodu se dá v následujícím roce očekávat příchod nových velkých společností. „V tuto chvílí celý segment roste 20ti procentním tempem. Očekáváme, že do roku 2020 bude ve sdílených podnikových službách působit 100 000 zaměstnanců. Ovlivní to nejen příchod nových společností, ale i rozvoj těch stávajících. Z našeho průzkumu totiž vyplynulo, že růst chystá až 62 % stávajících center,“ uvedl Jonathan Appleton.