Nábor ve druhém čtvrtletí má zpomalit

V rámci průzkumu ManpowerGroup Index trhu práce pro druhé čtvrtletí 2018 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce června 2018 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

ManpowerGroup má pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum v ČR se provádí již pět let), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data sezonně neočištěná.

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro druhé čtvrtletí 2018 mírné zpomalení náborových plánů. 7 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu zaměstnanců, 5 % předpovídají jeho snížení a 87 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro druhé čtvrtletí 2018 hodnotu +2 %.

„Míra nezaměstnanosti v ČR zůstává nejnižší v Evropě a růst HDP je jeden z nejvyšších. Podle průzkumu ManpowerGroup index trhu práce za 2. čtvrtletí roku 2018 pozorujeme strukturální změny poptávky po nových zaměstnancích v české ekonomice. Dochází k poklesu náborových aktivit ve výrobě, logistice. Naproti tomu vidíme zrychlování náborů v sektoru služeb. Každopádně, celkové náborové plány zůstávají pozitivní pro příští čtvrtletí. Prognóza sice ukazuje na mírný pokles celkového tempa náboru ve srovnání s předchozím čtvrtletím a rokem, ale dobrou zprávou je, že 40 % velkých společností plánuje zvýšit počet zaměstnanců. Aktuálně největší poptávka zaměstnavatelů je po kvalifikované a zároveň nekvalifikované pracovní síle. Naopak převis uchazečů nad poptávkou zaměstnavatelů je na středně kvalifikovaných pozicích v administrativě,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

Zaměstnavatelé ve všech čtyřech kategoriích podniků podle velikosti očekávají nárůst počtu zaměstnanců. Zaměstnavatelé velkých společností nad 250 zaměstnanců hlásí nejsilnější náborové plány s Čistým indexem trhu práce +38 % (40 % podniků bude nabírat a jen 2 % firem bude propouštět). Střední podniky předpokládají náborové plány s Indexem +16 % a malé podniky +12 %. Zaměstnavatelé v mikropodnicích hlásí mírný optimismus s Indexem +1 %.

Zaměstnavatelé v pěti z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí snižování počtu pracovních sil. Nejslabší náborové prostředí předpovídají zaměstnavatelé v odvětví Doprava, skladování a komunikace s Indexem -10 % a Zpracovatelský průmysl -5 %, následované odvětvími Těžba nerostných surovin a Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura s Indexem -4 %. Zvyšování počtu pracovních sil hlásí čtyři odvětví, především Ubytování a stravování s povzbudivým Indexem +15 %, Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům +11 %, následované odvětvími Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov +8 % a Stavebnictví +3 %.

Zaměstnavatelé v Čechách a v Praze očekávají v příštím čtvrtletí umírněné náborové plány s Indexem +3 a +2 %. Morava hlásí stagnující trh práce s Indexem +1 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé v Čechách a Praze hlásí pokles Indexu o 3 procentní body. Na Moravě Index posílil o 4 procentní body.

Zaměstnavatelé ve 43 ze 44 zemí očekávají v nadcházejícím čtvrtletí různou míru nárůstu počtu pracovních sil. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé v 17 zemích a oblastech očekávají posílení náborových plánů, v 17 snižování a v devíti beze změny**. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se náborové prostředí zlepšilo v 25 ze 43 zemí a oblastí, oslabilo ve 13 a zůstalo beze změny v pěti. Poprvé se do průzkumu zapojilo Chorvatsko.